Da Askov/Malt Jagtforening tog hul på årets aktiviteter med generalforsamling var mere end 80 af foreningens ca. 420 medlemmer mødt frem til en meget vellykket aften på Hotel Skibelund Krat.

Askov Malt jagthornsblæsere indledte aftenen med smukke jagtsignaler, hvorefter foreningens formand, Ole Lautrup, i sin beretning kunne fortælle, at det forløbne år havde været godt og de mange aktiviteter stort set havde været godt besøgte, samt at der er flere nye spændende aktiviteter på vej i det nye år. Foreningens nyjægerudvalg havde atter været meget aktivt og mange nyjægere havde haft rigtig gode oplevelser.

Ole Lautrup opfordrede medlemmerne til at benytte riffelbanen i Skibelund noget mere, især om efteråret, samt bruge plantesagen, idet foreningen giver tilskud til vildtplanter og opfordrede også til at få reguleret rovvildtet og henviste til foreningens reguleringskonkurrence.

Med applaus godkendte de mange fremmødte både formandens beretning samt kasserer Tom Hansens gennemgang af regnskabet. Der var genvalg til Tom Hansen og Finn Østergaard til bestyrelsen. Allan Lund Hansen og Søren Thorsen blev genvalgt som suppleanter. Som revisorer blev Ole P. Johnsen og Lars Wagner valgt mens Brian Finderup og Michael Ladelund blev valgt som revisorsuppleanter.

Jagtvin og gavekort til årets forfattere

De er der havde skrevet en jagtfortælling til Jagtmagasinet fik overrakt en flaske god jagtvin. Desuden var der lodtrækning om et gavekort til Vejen Erhvervsbeklædning og Jagttøj på 500 kr. blandt de der havde indsendt bidrag til Jagtjournalen, Krudt & Ukrudt samt Jagtmad. Dette gavekort blev vundet af Lars Wagner. 

Årets skytte 2017

For at kunne blive Årets skytte skal man have deltaget i både foreningens riffelskydning, lerdueskydning samt minihjorteskydning. I år blev det atter Bjarne Feddersen som Ole Lautrup kunne kåre som Årets skytte, samt overrække vandrepokal og vinderkasket. På de efterfølgende pladser kom Ole Lautrup og Peter Lautrup.  

Trofæudstilling

Efter generalforsamlingen blev der afholdt den årlige trofæudstilling med masser af spændende jagttrofæer fra ind- og udland. Her kunne man beundre mange flotte trofæer. Herefter blev de to største og de to mest særprægede bukketrofæer fra 2017 i hhv. ind- og udland kåret og blandt alle trofæer blev ”Årets trofæ” også valgt. I forbindelse med kåringen fortalte vinderne kort om deres oplevelser under jagten. Vinder med Årets største danske buk blev Leif Jørgensen. Årets mest specielle danske blev vundet af Anders Holberg. Årets mest specielle udenlandske buk blev vundet af Tom Hansen mens årets største udenlandske blev vundet af Mogens Pedersen. Preben Stærmose vandt Årets trofæ med sin flotte kronhjort.

Reguleringskonkurrencen

Rigtig mange har deltaget i foreningens reguleringskonkurrence, fortalte Rasmus Petersen. Her var der blevet indberettet mere end 200 stykker vildt. Hans Gejl Pedersen blev vinder af lodtrækningen. Rasmus Petersen kunne tillige fortælle, at foreningen er blevet kontaktet af nogle fåreavlere som hvert år mister flere hundrede nyfødte lam som bliver taget af ræve. Her skal nogle af foreningens jægere hjælpe med at regulere rævene i den kommende tid.

Stort lotteri

Aftenen sluttede med et stort lotteri. Mange kunne således tage hjem med enten et gavekort til en jagtdag på Estrup, årskort til engjagten ved vadehavet og andre spændende præmier fra Vejen Erhvervebeklædning og Jagttøj, Ribe Jagt og Fiskeri, tømrermester Ole Lautrup og Askov/Malt Jagtforening.

Blæsere fra Askov Malt Jagthornsblæsere underholdt flere gange i løbet af aftenen

80 af foreningens medlemmer var mødt frem til generalforsamlingen på Hotel Skibelund Krat og fik en god aften

 

Årets forfattere fik en flaske jagtvin

Ole Lautrup kårer Bjarne Feddersen (tv) som Årets Skytte 2017

 

Trofæerne bliver bedømt til trofækonkurrencen

Årets trofævindere. Fra venstre Tom Hansen, Preben Stærmose, Anders Holberg. Mogens Pedersen og Leif Jørgensen

 

Der blev trukket lod blandt alle der havde indsendt billeder tekst til Jagtjournalen, Krudt & Ukrudt eller opskrifter til jagtmad. Lars Wagner vandt et gavekort på 500 kroner til Vejen Erhversbeklædning og Jagttøj

Hans Gejl Pedersen blev vinder af reguleringskonkurrencen

 

Vinderne af en jagtdag på Estrup eller et sæsonkort til engjagten

Vi bruger cookies på denne hjemmeside, for at kunne levere den bedst mulige oplevelse.